Altyazı ÇevirmenliğiAltyazı Çevirmenliği Hizmeti

Video içeriklerindeki konuşma dilini farklı bir hedef dile çevirerek ve bu çevrilen içeriği yazı ile videoya ekleme işlemine altyazı çeviri denir. Altyazı sistemi; videodaki sesle eş zamanlı olarak videonun alt kısmına yerleştirilerek; hedef kitlenin videodaki ses, görüntüyü ve altyazıyı beraber takip etmesi sağlanmak amaçlı olan bir hizmettir. Altyazı çevirisi hedef kişilerin video izlerken dikkatini dağıtmaması, harf sınırı ve senkronizasyonuna uyulması gibi kuralları içerir. Bu yüzden Altyazı Çevirmenliği zorlu ve meşakkatli bir süreçtir.
Altyazı Çevirmenlerinin Dikkat Etmesi Gereken Konular;
-Duyguların Doğru Tercüme Edilmesi
Videodaki dille çevirisi istenen hedef dil arasında anlam farklılıkları yaşanabilmektedir. Bu yüzden Altyazı çevirmeninin iki dile de hâkim olması gerekir.
-Karakter Limiti
Video akıp giderken videodaki dil ile eşit altyazı geçişi çok önemlidir. Karakter limitine uyularak çeviri gerçekleşmelidir.
-Argo
Videodaki dil ve hedef dil arasındaki argo kelimeler de aynı anlam ifade etmeyebilir. Çevirmenin dikkatli kelime seçimleri yapması gerekir.
-Çok Anlamlı Sözcükler
Her dilde birkaç anlam taşıyan sözcük ve sözcük grupları bulunmaktadır. Bu yüzden metnin bütünü unutulmadan ve göz önünde bulundurularak çeviri yapılmalıdır.
Ayrıca çevrilmesi gereken videoyu birkaç defadan fazla izlemeyi, uzun bir zaman harcamayı göze almalısınız. Unutmamalısınız ki her dilin kendine özgü kelime grupları, deyimleri hitap şekilleri vardır. Bunların bilincinde olup videonun hedef kitlesine videonun ana dilindeki hissiyatı seçtiğiniz kelimelerle yaşatmalısınız.
MoTTo Translation çeviri ofisi online olarak 7/24 altyazı çevirmenliği hizmeti sağlar.
MoTTo Translation ekibi İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca, Arapça, Osmanlıca, Kürtçe, Arnavutça, İspanyolca, Korece, Özbekçe, Yunanca, Farsça, Azerice ve birçok dilde Altyazı çevirmenliği hizmeti ile her alanda kullanabileceğiniz profesyonel hizmeti sağlar. MoTTo Translation Video içeriği konusu ayırt etmeden tecrübeli editör ve kalite konrol ekibi ile en hızlı çeviri hizmeti verir. Bilgisayar Destekli çeviri Araçları'nı (CAT) kullanarak ve gelişen teknolojiyi takip ederek sadece tek bir çeviri aracına bağlı kalmadan en iyi altyazı çevirisi hizmeti Motto Translation’da!

Size daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Bu nedenle, çerezlerden ve sitemizle nasıl etkileşimde bulunduğunuza ilişkin verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Lütfen daha fazla bilgi almak için Gizlilik ve Kullanım Koşullarını ziyaret ediniz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.